BOJ 17 yıl aradan sonra ilk kez borçlanma maliyetini artırdı

Japonya Merkez Bankası (BOJ), politika faizini yüzde -0,1’den yüzde 0-0,1 aralığına yükseltti. Bu, tüketici fiyatlarının yükselmesinin ardından ücretlerin artmasıyla ortaya çıktı.

Banka, 2016 yılında ülkenin durgun ekonomisini canlandırmak amacıyla faiz oranını sıfırın altına düşürdü.

BOJ’un nihayet faiz artırımına gideceğine dair beklentiler, Başkan Kazuo Ueda’nın geçen yıl Nisan ayında göreve başlamasından bu yana artıyordu.

Son resmi rakamlar, fiyat artış hızı yavaşlasa da Japonya’nın çekirdek tüketici enflasyonunun Ocak ayında bankanın %2 hedefinde kaldığını gösterdi.

Danışmanlık firması EY-Parthenon’dan Nobuko Kobayashi, BBC’ye yaptığı açıklamada, nihai olarak oranları artırma kararının, ülkenin büyük şirketlerinin artan yaşam pahalılığıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için işçilerinin ücretlerini artırmasına bağlı olduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında, Japonya’nın en büyük şirketleri maaşları %5,28 oranında artırmayı kabul etti; bu, otuz yılı aşkın sürenin en büyük ücret artışıydı.

Tüketici fiyatlarının çok yavaş artması ve hatta düşmesi nedeniyle ülkedeki ücretler 1990’ların sonlarından bu yana yatay seyrediyordu.

Ancak Kobayashi, enflasyonun geri dönüşünün ekonomi için hem iyi hem de kötü haber olabileceğini söylüyor.

“Japonya üretkenliği ve iç talebi canlandırabilirse iyi. Enflasyonun savaş ve tedarik zincirindeki aksaklıklar gibi dış etkenlerden etkilenmeye devam etmesi kötü.”

Şubat ayında, Japonya’nın ana hisse senedi endeksi Nikkei 225, 34 yıl önceki rekoru geride bırakarak tüm zamanların en yüksek kapanış seviyesine ulaştı.

Bu ay, resmi ekonomik büyüme rakamlarının revize edilmesinin ardından ülke teknik bir durgunluğa girmekten kurtuldu.

Revize edilen veriler, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) 2023’ün son üç ayında bir önceki yıla göre %0,4 daha yüksek olduğunu gösterdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x